Paralaksa tła

Hodowla kaktusów, sukulentów i innych ciekawych roślin.

Warzywnik w ogrodzie.
1 czerwca 2017
Stojak na wino DIY
23 czerwca 2017

Wreszcie nadeszły cieplejsze i coraz dłuższe dni, dlatego prace z roślinami na tarasie czas rozpocząć. Wczesną wiosną wraz z mężem zajęliśmy się warzywnikiem i kilkoma krzaczkami owocowymi. Zajęło nam to kilka długich dni, a pracy nie było końca. Efekt jednak nas bardzo pozytywnie zaskoczył. Jeśli jesteście ciekawi naszych "skrzyni warzywnych zwanych Raised garden beds" zapraszam. 

Co roku staram się, by nasz taras był małą oazą spokoju. Tak by o każdej porze roku można było usiąść i zrelaksować się znajdując chwilę dla siebie.  Zimą taras spełnia funkcję ogrodu zimowego, gdzie większość naszych kwiatów z sypialni i salonu tam wędruje. Zimą również w okolicy świąt drabina-kwietnik pełni rolę choinki połączonej z biblioteczką. Wygląda uroczo i tworzy dodatkowo ciepły klimat.

Latem taras staje się częstym miejscem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W tym też czasie na środku tarasu stawiamy duży stół, a jego wystrój dopasowuję do okazji spotkania np. urodziny męża. Drabina z choinki staje się ponownie kwietnikiem, przechodząc co roku przemianę. W tym roku większość roślin na tarasie stanowić będą kaktusy, sukulenty, paprocie i muchołówki. 

CIEKAWOSTKA Czy wiesz, że... Największym kaktusem jest karnegia olbrzymia. Rośnie na pustyniach Ameryki Północnej. Dorasta do 20 m wysokości dzięki płytkim, ale szeroko rozłożonym korzeniom. Jest długowieczna i objęta ochroną.

Kupując kwitnący kaktus pochodzenia Combes "Gymnocalycium denudatum" usłyszał, że nie każdy kaktus jest sukulentem, ale nie każdy sukulent jest kaktusem. Okazuje się, że to prawda, mimo tego, że wiele gatunków sukulentów bardzo mocno upodobniło się do rodziny kolczastych kaktusów. Innym kaktusem na którego się zdecydowałam jest "cereus peruvanus", który jest również jednym z najpopularniejszych kaktusów hodowanych w naszych domach. 

Decydując się na hodowlę kaktusów i innych sukulentów należy pamiętać o kilku zasadach:

  1. Nigdy nie powinny mieć stale mokrego podłoża. Należy je podlewać rzadko ale obficie. Optymalnie latem należy je podlewać 1 raz/tydzień ( maksymalnie w okresie bardzo gorących dni 2 razy/tydzień),
  2. Nie wymagają częstego przesadzania, wystarczy raz na 3 a nawet 4 lata. Jeśli już zdecydujemy się je przesadzić, należy to zrobić zimą podczas uśpienia rośliny. Nie należy ich przesadzać wiosną podczas największego wzrostu rośliny.
  3. Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna z odrobiną torfu. Bardzo podobna swoimi właściwościami to tej naturalnej pustynnej, szybko wchłaniającej wodę i wysychającej. Dzięki temu korzenie kaktusów nie gniją.
  4. Zimą przechodzą okres hibernacji. W tym celu w październiku lub listopadzie przenosimy rośliny do chłodnego i widnego miejsca ( temp. 5-15 stopni), następnie przez 4-5 m-cy nie podlewać.

 

Do uprawy na tarasie poprzedniej wiosny dołączył aloes. Lubię tą roślinę, ze względu na bogate właściwości lecznicze. Ten ze zdjęcia służy mi jako piękna ozdoba drabinowego kwietnika.

W tym roku jednak postarałam się zdobyć zaszczepkę aloesu drzewiastego, który trzymam w słoiku z wodą do momentu wypuszczenia korzeni. Nie jest tak urodziwy jak ten miniaturowy, ale warto go mieć w przydomowej donicy. Zimą na pewno powędruje do sypialni ze względu na to, że filtruje powietrze z zanieczyszczeń i nawilża je, a nocą produkuje tlen.  

Do doraźnego leczniczego użytku domowego obrywa się liście aloesu pochodzącego z rośliny co najmniej trzyletniej. Liście należy umyć, osuszyć i przechowywać w lodówce do 10 dni. Świeże liście aloesu lub wyciśnięty z nich sok służą do sporządzania preparatów leczniczych.  Posiada właściwości m.in. bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

CIEKAWOSTKA Czy wiesz, że... Muchołówka może żyć nawet 25 lat. Pije wodę od tyłu, czyli roślinę podlewamy wlewając wodę do podstawki i pilnując by torf był wilgotny.

Muchołówka to mój nowy nabytek. Zafascynował mnie podczas wizyty w jednym z marketów, kiedy chodząca po nim mucha w jednej sekundzie znalazła się w pułapce wyglądającej jak dwie rzęsy.  Kupiłam ten kwiat wraz ze zdobyczą rośliny i po powrocie poczytałam troszkę o tej ciekawej roślinie.

Muchołówka to monotypowy rodzaj roślin z rodziny rosiczkowatych występujący tylko w jednym gatunku o nazwie muchołówka amerykańska. Roślina chwyta swą ofiarę zamykając pułapkę po tym jak ta potrąci jeden z włosków dwa razy lub dwa inne w odstępie mniejszym niż kilka sekund. Po zamknięciu pułapki muchołówka rozpoczyna wydzielanie enzymów trawiennych. Trawienie trwa od kilku dni do kilku tygodni w zależności od wielkości ofiary. 

 

Te kilka nowych gatunków roślin pięknie komponują się z moimi paprotkami, które mam już od kilku dobrych lat. Teraz tylko pozostało znieść stół ze strychu i ustawić na tarasie. Za dwa tygodnie pierwsze spotkanie rodzinne :) więc taras będzie gotowy. 

2 Komentarze

  1. Biała Sowa napisał(a):

    Są śliczne 🙂
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *